Каталог

Ua

Поради

Світло: VIP-гість на балу у ванної кімнати

26 Червня 2018
4393
Світло: VIP-гість на балу у ванної кімнати

Минули часи, коли ванна в радянській квартирі займала скромне місце «падчерки». Падчерки, яка виконувала занадто багато обов'язків і мала занадто мало прав і можливостей гарно «вбратися». Примітивний кахель, стандартна фарба, убога сантехніка і тази, виварки, кошики з білизною, громіздкі пральні машини, завали дефіцитних пральних порошків та інших миючих засобів. Всюдисуща сирість. Вчорашній день бідної «замурзи» настільки непривабливий, що її сьогоднішній тріумф здається майже надмірним.

Наші ванни XXI століття не тільки зберегли весь спектр функцій, але і розширили їх, при цьому приміряли нові образи – розкішних принцес, гламурних модниць, загадкових фей ... Над їхньою «зовнішністю» у всьому світі працюють найвідоміші й талановиті дизайнери, пропонуючи в кожному сезоні нові колекції керамічної плитки, сантехніки, меблів, аксесуарів, декорів.

Але весь цей «бал» краси, затіяний заради зміни до невпізнання ванних- трудівниць, був би безглуздою тратою натхнення і засобів, якби не світло. Не те Світло, що милостиво заохочує все, що «комільфо», або безжально відкидає те, що «моветон». А те світло, завдяки якому все оживає і розкривається на краще, те, яке задумане природою або талантом людини.

Світло – одночасно творець і інструмент, здатний виявити і підкреслити глибинну сутність речей, правдиво відобразити або спотворити реальність, бути Майстром і підмайстром у створенні простору, зіграти соло або перебувати в ансамблі з предметами і декорами. Ідеально продумана «партія світла» вплітається в образ інтер'єру непомітно, не акцентуючи свою роль. Ми схильні помічати світло тільки якщо його мало, або воно занадто яскраве, або недоречне. Ідеальне ж освітлення, гармонійне і достатнє, сприймається нами як щось належне.

В інтер'єрі світло по праву вважається найважливішою складовою комфорту. Плануючи архітектуру і дизайн приміщень, професіонали починають саме з системи освітлення, підсвітки, світлових акцентів і декоративних світлоінсталяцій. Рівень освітленості в приміщеннях різного призначення нормується строгими стандартами. Мало зрозумілі нам цифри означають, чи збережемо ми гострим наш зір, чи не будуть нас пригнічувати чудово оброблені, повні красивих речей, але неправильно освітлені приміщення, чи зручно нам буде в кожному з куточків житла або ми будемо тіснитися в декількох «приємних», уникаючи інших, незатишних. При цьому світла не повинно бути багато: його повинно бути достатньо, згідно з функціями тієї чи іншої зони житла.

Повертаючись до вчорашніх «падчерок» – ванн, згадаймо, як багато ролей вони грають. Перш за все, саме сюди ми приходимо рано вранці, коли сон ще чіпко тримає нас, змушуючи з роздратуванням сприймати навколишню дійсність. Від того, кого ми побачимо в правильно освітленому дзеркалі, багато в чому буде залежати наш настрій на весь день. Але ж так легко зіпсувати його собі, підсвітивши дзеркало вертикально зверху вниз, таким чином підкресливши непомітні зазвичай зморшки, або знизу вгору – «намалювавши» вбивчі тіні на обличчі. Або почати турбуватися на весь день через власну синьо-зелену блідість, створену дорогим кольоровим світильником...

Ми приходимо до ванної кімнати, щоб умитися, нанести макіяж, укласти волосся або поголитися... Ми хочемо прийняти душ і абсолютно не чекаємо, що краплі води потраплять на улюблений світильник і він «вибухне» з оглушливим дзвоном, налякавши нас до гикавки. Не хотілося б нам під час душа злетіти раптово до стелі, необережно доторкнувшись до гарячої лампи, не зрозуміло навіщо прикріпленою в найбільш невідповідному (як виявилося) місці.

Нас не порадує вічно «парадна ілюмінація» в ванній – незалежно від того, прийшли ми сюди у справах або хочемо мирно розслабитися і подрімати, полежавши в запашній піні... Неодмінно викличуть головний біль різкі відблиски – наслідок неправильного розташування світильників біля дзеркала на рівні очей. Напевно фактором роздратування стане неможливість знайти в темній шафці потрібну річ...

Словом, ванна кімната, що поєднує такі різноманітні функції, потребує розумного зонування за допомогою світла, результатом якого стане її комфортне використання всіма членами сім'ї в будь-який час доби.

 

 

Правильне освітлення для ванної кімнати

Фахівці радять організовувати освітлення в трьох рівнях: верхньому – вище 180 см від підлоги, середньому (робочому) – від 75 до 180 см і нижньому (допоміжному, декоративному) – від 0 до 40 см.

 

Обираємо світильники і люстри

Верхнє освітлення забезпечується в залежності від розмірів приміщення і від дизайну. Це має бути один центральний світильник (люстра) або декілька, розміщені рівномірно по всій площі стелі. Якщо стеля у ванній не менше 3 м, хороший ефект дає пристрій освітлення, що відбиватиме світловий поток (на алюмінієвій підвісці). Робоче освітлення ванної кімнати організовується в залежності від того, які зони ми хочемо висвітлити і виділити додатково. Найбільш важливою є зона умивальника з дзеркалом, про особливості і підводні камені освітлення якого ми вже говорили.

Інша «стратегічна» зона –  ванна, наше улюблене місце релаксації. Залежно від настрою і самопочуття, нам може захотітися інтелектуального релаксу – з книгою або журналом, для чого освітлення знадобиться рясне, або романтичного релаксу – в напівтемряві, з легкою музикою і «зоряним небом» над головою. Проблему різної інтенсивності освітлення можна вирішити за допомогою потужного світильника з реостатом (димером), а про «спецефекти» на кшталт зоряного неба, підсвічування чаші ванни, подіуму або мобільних світильників, світловий потік яких можна направляти в різні боки, потрібно подбати особливо. Функціональної необхідності в підсвічуванні нижнього рівня немає, але як же вишукано виглядають вбудовані в підлогу світильники-ілюмінатори, здатні в потрібний момент створити абсолютно особливу атмосферу у ванній кімнаті!

Слід пам'ятати, що працювати світильники будуть в екстремальних для освітлювальних приладів умовах. Тому спеціально для ванних і душових розроблені вологозахищені світильники. Такі прилади повинні мати коефіцієнт зовнішнього захисту IP (Index of Protection) рівним, наприклад, 44. Перша цифра характеризує рівень захисту від проникнення пилу, друга відноситься до вологості. Для ванної кімнати більш важливою є друга цифра, яка не повинна бути менше 4-х. Проте, все ж таки не рекомендується встановлювати світильники в зонах прямого попадання крапель води.

Комфортний рівень освітленості в приміщенні визначається показником в 200 Lx. Кількість і потужність світильників безпосередньо залежить від площі і геометрії приміщення, а також від кольору і фактури поверхонь ванної кімнати (їхньої світловідбиваючої здатності). Світла глянцева плитка візуально посилить освітленість ванної кімнати, тоді як матова кераміка приглушених тонів активно «вбере» світло, зажадавши більш яскравої підсвітки.

Дизайн світильників – справа вашого смаку і фантазії. Сучасні колекції пропонують освітлювальні прилади в найрізноманітнішому виконанні. Це може бути світильник-арт-об’єкт – практично самостійна прикраса інтер'єру. А може бути приховане джерело освітлення, що скромно заявлятиме про себе за допомогою світлового променю. При бажанні в ванній можна розмістити навіть торшер, додав до її стилістики специфічних елементів інтер'єру камерної вітальні або затишної спальні. Головне, щоб ванна зберігала свій гордий статус кімнати, в якій все пропорційно і відповідно; кімнати з прекрасними формами та наповненої не менш прекрасним змістом.

 

Як правильно розташувати світильники у ванній

Світильники в ванній кімнаті потрібно розміщувати рівномірно по всій площі приміщення. Це допоможе сформувати єдиний рівень освітленості і усунути відблиски, що виникають при локальному розміщенні яскравих ламп біля дзеркала на рівні очей. Боротися з відблисками допоможуть і світильники з функцією рівномірного розподілу світлового потоку (з матовим відбивачем).

Освітлення біля дзеркала має бути розсіяним і нейтральним за кольором. Тому не варто використовувати люмінесцентні лампи, які спотворюють колір. Крім того, небажано, щоб світильники відбивалися в дзеркалі – це викличе напругу для очей.

 У невеликих ванних кімнатах за допомогою спеціального підсвічування можна домогтися ефекту збільшення простору. Освітлення вертикальних поверхонь стін (з англ.: wall-washer – «те, що омиває стіни») галогеновими лампочками, розміщеними за карнизом під стелею, створює ілюзію «піднесеності» стелі.

Коментарі
Всього коментарів: 0
  • Спочатку нові
  • Спочатку старі
написати відгук